NFT NEDİR?

Yazar: Kaan DEMİREL

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz NFT eserlerinin milyonlarca dolarlara satılması ile birlikte, NFT nedir? Sorusu arama motorlarının bir numaralı sorusu olmuş bulunmakta. “Non Fungible Token” yani “Değiştirilemez Token” olarak adlandırılan NFT’ler kripto paraların aksine takas edilemezler. Bir sanatçı tarafından NFT’ler yani bir nevi sanat eserleri oluşturulur ve alıcısına satılırlar.

2020 ilk çeyreğinde 12.1 Milyon Euro işlem hacmi bulunan NFT’ler, 2021 yılında 9.4 Milyar Euro seviyelerine ulaştı. Bu rakamlar, NFT’lerin adeta nasıl bir anda popüler olduğunun göstergesi durumunda. Hatta geçtiğimiz aylarda İstanbul’da gerçekleşen yoğun kar yağışının bir fotoğrafı, NFT olarak 863 dolara alıcı buldu. 863 dolar mı? diye içinizden söylendiğinizi duyar gibiyim. Evet 863 dolar fakat bir NFT eseri için bu para gayet normal bir fiyat. NFT piyasasına bakacak olursak geçtiğimiz süre zarfında bazı eserlerin milyonlarca dolarlara satıldığını gözlemlemiş oluruz.

NFT Nedir?

Tam adıyla Non Fungible Token olarak adlandırılan NFT’ler, türünün tek örneği olan, takas edilemeyen ve yalnızca size ait olan sanat eserleridirler. NFT teknolojisi, müzik, oyun, film ve benzeri sanat eserlerinin taklit edilemez hale gelmesi ile iyice popülerleşti. Bunun sebebi NFT isminde bulunan token ifadesinin adeta kripto paralardaki gibi Block-Chain sistemiyle tutulması fakat kripto paralardan farklı olarak eşi benzeri olmayan, takas edilemeyen ve sadece size ait olması ile birlikte sanatçının dijital imzasına sahip olan eserler olmasından kaynaklanmaktadır.

Nasıl NFT Yaparım?

Kulağa karışık gelen ve yapımı zor gibi gözüken NFT teknolojisi, gelişen teknoloji ile birlikte yapımı oldukça kolay olan eserler haline geliyor. NFT, Etherium isimli blok zinciri geliştiricileri tarafından hazırlanıyor ve bu zincirlerin kaybolmamasını sağlayarak işlemlerin kolayca gerçekleştirildiği bazı platformlar bulunuyor. NFT oluşturulurken ağı geniş ve güvenilir blok zincirine sahip olan bir platform seçmek önemli. Seçilen bu platformlara istediğiniz resmi yükleyerek kolayca NFT ye dönüştürebilirsiniz. İşte NFT eserleri oluşturmak bu kadar basit bir işlem, göz korkutacak bir tarafı yokmuş değil mi? Popüler platformlardan bazıları şu şekilde sıralanıyor: Rarible, SuperRare, OpenSea ve Foundation Marketplace.

NFT’lere neden yatırım yapmalısınız?

NFT’lere sahip olmak sizlerin özel içeriklere sahip olmasını ve canlı etkinliklere katılmanızı sağlıyor. Ayrıca Dijital yatırımcılar yüksek miktarlarda para kazanmak için NFT üreticiliği yapıyor. Bunun sebebi her NFT eseri satıldığında, eser sahibine belirli bir telif ücreti ödemek zorunda olmanızdan kaynaklanıyor.

Peki sizce NFT eserleri, hızla gelişen teknoloji ile birlikte gelecek yıllarda bizler için büyük bir önem taşıyacak eserler mi, yoksa internette fazlaca şişirilmiş bir işe yaramayan reklam nesnelerinden ibaret mi? Sanırsam bunu birkaç yıl içerisinde yaşayarak göreceğiz…

İlginizi çekebilecekler

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için "ÇEREZ" kullanıyoruz. Toplanan verilerle ilgili düzenlemelere internet sitemizde yer alan Gizlilik Politikasından ulaşabilirsiniz. Kabul et. Detaylar