CANAN KAFTANCIOĞLU KARARI VE TÜRK SİYASETİNDE YANKISI

Yazar: Fatih ÖZAY

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 6 Eylül 2019’da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı ve 12 Mayıs 2022 Perşembe günü cezayı onadı. Yargıtay’da çıkan sonucun hemen sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendi Twitter hesabından ‘’Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul İl Başkanlığı binamıza doğru yola çıkın’’ çağrısında bulundu. Kaftancıoğlu gibi sembolik bir isme dair alınan bu karar Türk siyasetinde büyük yankı uyandırdı. Gelin karar sonrası yapılan açıklamalara hep birlikte bir göz atalım.

CANAN KAFTANCIOĞLU HANGİ SUÇLARDAN CEZA ALDI?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, temyiz incelemesini tamamladı. Daire, 10 Mayıs tarihli kararında Kaftancıoğlu’na üç suçtan verilen cezayı onarken, iki suçtan verilen hapis cezasını ise bozdu. Buna göre, Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine alenen hakaret etme” suçundan verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” suçlarından verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını onadı. Yargıtay, Kaftancıoğlu’na “Cumhurbaşkanına alenen hakaret etme” suçundan verilen 2 yıl 4 aylık hapis cezasını ise 1 yıl 9 aya indirdi ve “düzeltilerek onanmasına” hükmetti. Böylece Kaftancıoğlu’nun toplam üç ayrı suçtan aldığı 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezaları onandı.

KARAR SONRASI KAFTANCIOĞLU’NUN AÇIKLAMASI

Canan Kaftancıoğlu Yargıtay’dan çıkan karar sonrası şahsi Twitter hesabından paylaştığı bir video ile kamuoyuna seslendi. Video paylaşımının açıklama kısmına ise ‘’Memleketime bahar gelmiş. Asla durmak, yılmak, yorulmak yok! Nerede olursak olalım çalışacak, çalışacak umudu örgütleyerek iktidardaki kötülüğü hep birlikte gönderecek, hukukun üstünlüğünü tesis ettiğimizde hep birlikte nefes alacağız… #AzKaldı’’ yazdı.

KARARA KARŞI MUHALEFETİN SESİ

Kararın hemen sonrasında partisinin milletvekillerine Twitter hesabı üzerinden seslenen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın önünde toplanan kalabalığa: “Bu ülkeye edilen zulme son vereceğiz hep birlikte. Doğusu batısı, kuzeyi güneyi, vicdanı olan her vatandaşla beraber yol yürüyeceğiz. Türkiye’yi zulümden ve zalimden kurtaracağız. Yönetenlere, yönetene, Erdoğan’a sesleniyorum; Erdoğan sen ikiyüzlüsün. Sen fırsatçısın. Sen bir zorba ve manipülatörsün. Ama zulmün, küstahlığın artık son buluyor. Erdoğan, yaklaşan gök gürültüsünü duyuyor musun? Bu gürültü, mahallelerini sığınmacılara sattığın insanlarımızın gök gürültüsüdür. Bu gürültü, aç bıraktığın emeklilerimizin gürültüsüdür. Bu gürültü, elektriğini kestiğin 4 milyon insanın karanlıktaki sesidir. Milyonların insanının sesidir. Geleceğini çaldığın bu kızgın insanların sesini duyuyor musun? Özgürlüğün şarkısını söyleyenlerin sesini duyuyor musun?” diyerek seslendi.

(CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Partisinin İl Binası Önünde Konuşma Yapıyor (12 Mayıs 2022 – © CHP/ ALP EREN KAYA)

Millet İttifakı’nın bir diğer önemli ismi Meral Akşener’in konuyla ilgili açıklamasında ise 28 Şubat vurgusu vardı: “Türkiye, derme çatma iddianamelerle verilen mahkeme kararlardan çok çekmiştir. 28 Şubat günlerinde okunan bir şiirin bile bahane edildiği, adalet duygusunun yaralandığı kararlar hepimizin hafızasındadır. O günün mağdurlarının, bugünün mağrurları haline gelerek tüm kurumlar üzerinden vesayet oluşturması, siyaset dizayn edebilmek, bireylere korku salabilmek için hukuku ve adalet duygusunu zedelemesini kabul edemeyiz. Evet, CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu hakkında yargı bir karar vermiştir. Ancak verilen kararın zamanlamasından niteliğine kadar bu kadar tartışılıyor olması bile asıl tehlikeye yani yargıya olan güvenin sarsıldığına işaret etmektedir. İYİ Parti olarak fikrine katıldığımız ya da katılmadığımız tüm vatandaşlarımızın adil yargılanma hakkını, adaletin ve demokrasinin tam ve kamil uygulanması mecburiyetini savunmaya devam edeceğiz.”

Verilen karara yönelik en çok merak edilen tepkilerden biri ise, hiç şüphesiz, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ adınaydı. Özdağ, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada adaletin herkese eşit olarak uygulanması gerektiğini ifade etti. Habertürk Gazetesi köşe yazarı ve televizyon yorumcusu Nagehan Alçı’nın Kaftancığlu kararı için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ için ‘’Bu konuda susacaklar mı?’’ sorusunu alıntılayarak ‘’Hilal Kaplan’ı ve Nagehan Alçı’yı teröre övgü ve devlet görevlilerine hakaretten Canan Kaftancıoğlu ile aynı hapishaneye koymuyorsanız, adaletten bahsetmeyin! Adalet, aynı suça aynı ceza demektir. Kaplan ve Alçı’yı ödüllendir, Kaftancıoğlu’nu hapse at. Ak Parti adaleti…’’ cevabını verdi.

HÜKÜMETE YAKIN İSİMLERDEN KAFTANCIOĞLU AÇIKLAMALARI

Cumhur İttifakı’nın resmi olarak bir üyesi olmasa dahi iktidarda alınan kararlarda etkili olduğu bilinen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in 12. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen ‘’Aydın ve Kültür’’ konulu söyleşide Canan Kaftancıoğlu kararı ile ilgili “En son kamuoyunun çok meşgul olduğu bir kişi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, evet bir aydın. Belirli bir tavrı ortaya koyuyor, bu tavırda şunları görüyoruz; yaptığı paylaşımda ‘Devlet katil değil seri katil.’ diyor. Bu bizim onayladığımız bir söylem değil ama Canan Kaftancıoğlu’nun aydın olma özelliğini ortadan kaldırmıyor. Ne oluyor? Türk devletine karşı olan birinin safındaki bir aydın… Yine aydın. Cumhurbaşkanı’mız için söyleyemeyeceğimiz ithamda bulundu. Terbiye sınırları içinde olmayan tavrı, onun aydın olma özelliğini ortadan kaldırmıyor. Kimin aydını? Türk devletine, Türk milletine karşı cephede olan emperyalizmin aydını.” açıklamasında bulundu.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ise Canan Kaftancıoğlu’nun cezasının onaylanmasının doğru olduğunu belirtti. Eskişehir’de yapmış olduğu açıklamada “Canan Kaftancıoğlu, bizim tamamen siyaseten ve fikren karşı karşıya olduğumuz birisidir ama biz hiçbir siyasetçinin ceza almasını istemeyiz. Lakin Türkiye, demokratik bir hukuk devleti, anayasamız var. Siyasi parti temsilcileri de buradaki hükümlere uymadığı zaman hukuk devletlerinde bir cezai durumla karşı karşıya kalırlar. Birisi Cumhurbaşkanına hakaret ediyorsa ve büyük Türk devletini alenen aşağılıyorsa, kamu görevlisine hakaret ediyorsa burası hukuk devletidir. Bugüne kadar hukukun üstünlüğünü savunanlar ya da bu iddiada bulunanlar öncelikle hukuka saygı göstermelidir. Hukukta bunun bir karşılığı olduğunu bilerek yapıyorsunuz. Canan Kaftancıoğlu, bunu bilerek görevde tutunmuştur. Yargıtay onamayıp yok mu sayacaktı? Cumhurbaşkanına hakaret edeceksiniz, devleti alenen aşağılayacaksınız, kamu görevlilerine hakaret edeceksiniz ve buradan bir gün bile ceza almadan gideceksiniz. Asıl o zaman hukuk devleti olmaz. Herkesi hukukun üstünlüğüne uygun hareket etmeye davet ediyorum.” ifadesinde bulundu.

21 MAYIS ”MİLLETİN SESİ” İSTANBUL MİTİNGİ

Cumhuriyet Halk Partisi, alınan karar sonrası Bursa’da yapılması planlanan ‘’Milletin Sesi’’ mitingini 21 Mayıs Cumartesi 18.00’de İstanbul Maltepe Sahil Miting Alanı’nda yapacağını duyurdu. CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından yapılan paylaşımda ‘’Hak, hukuk, adalet çağrısıyla ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımlarıyla halkımız ile “Milletin Sesi” İstanbul Mitingi’nde buluşuyoruz!’’ denildi. Mitingte yapılacak açıklamalar ve mitinge gösterilecek ilgi şimdiden merak konusu olmaya başladı.

İlginizi çekebilecekler

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için "ÇEREZ" kullanıyoruz. Toplanan verilerle ilgili düzenlemelere internet sitemizde yer alan Gizlilik Politikasından ulaşabilirsiniz. Kabul et. Detaylar