NEYMİŞ BU 2020?

Yazar: Fatih ÖZAY

Asla hatırlamak istemeyeceğimiz yılı size son kez hatırlayıp ardından sonsuza dek ardımızda bırakmayı ümit ederek bu yazıyı kaleme alıyorum. Dünyada ‘’kayıp yıl’’ olarak adlandırılan 2020, Türkiye’de nelere şahitlik etti? 21. yüzyılın bugüne kadarki en uzun senesinin Türkiye’ye yansıması ne oldu? Okurken bile içimizi sıkacak bu yıla son kez birlikte katlanalım. 2020 yılında sırasıyla Türkiye’de yaşanan ve gündem olan haberleri gelin beraber inceleyelim.


2 Ocak 2020 Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylandı.

6 Ocak 2020 İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin rektörlüğün aldığı yemekhane ücretlerine yapılan zam ve öğün sayısının azaltılması kararı üzerine gerçekleştirdikleri eylem sonucunda, kazanan öğrenciler oldu. Zam iptal edildi. 

10 Ocak 2020 Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan yeni tip Coronavirüs (COVID-19) ile mücadele adına T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesi Coronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu.

15 Ocak 2020 Anayasa Mahkemesi Vikipedi’ye olan erişim engelini kaldırdı.

17 Ocak 2020 Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit hayatını kaybetti.

24 Ocak 2020 Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6,8 şiddetinde deprem meydan geldi. Toplam 41 kişi hayatını kaybetti.

4 Şubat 2020 Van’ın Bahçesaray ilçesinde yaşanan çığ felaketi sonucu 7 kişi hayatını kaybetti. Arama kurtarma çalışmalarına giden ekipler de çığın altına kaldı ve 42 kişi yaşamını yitirdi.

5 Şubat 2020 Pegasus Havayolları Şirketi’ne bağlı uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na indikten sonra pistten çıktı ve   bunun sonucunda 3 kişi hayatını kaybetti.

27 Şubat 2020 Rusya destekli Suriye Silahlı Kuvvetleri’nin, İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı tabura düzenlediği  havan saldırısı sonucu 45 asker ve 1 sivil şehit oldu.

11 Mart 2020 Türkiye’de ilk COVID-19 vakası tespit edildi.

16 Mart 2020 İlkokul, ortaokul ve liseler 1 hafta tatil edildi ve 23 Mart itibariyle uzaktan eğitime başladı. Üniversiteler ise aynı tarihte 3 hafta süreyle eğitime ara verdi. Öğrenciler, eğitime verilen bu ‘’ara’’nın yaklaşık olarak 10. ayındalar.

13 Nisan 2020 İçişler Bakanı Süleyman Soylu kendisine ait sosyal medya hesabından istifa kararı aldığını açıkladı. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren ‘’İstifa kabul edilecek mi, edilmeyecek mi?’’ soruları gündemde kalmaya devam etti. Soylu’nun istifası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmedi.

23 Nisan 2020 TBMM’nin kuruluşunun 100. Yılı buruk geçti. Evinde kutlama yapan vatandaş, saat 21.00’de balkonlarda buluşmak için sözleşti. Hep birlikte İstiklal Marşı’nı söyledi.

11 Mayıs 2020 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonra kontrollü sosyal hayata geçiş için ilk adım atıldı. Berber, kuaför, güzellik merkezleri ve AVM gibi işletmeler tekrardan açıldı.

19 Mayıs 2020 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da kısıtlamalardan nasibini aldı. Vatandaş bu sefer 19.19 saati için sözleşti ve balkonlarda yine İstiklal Marşı söyleyerek bayram kutlandı.

24 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı ve Arife günü için 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması kararı alındı. Türkiye, Ramazan Bayramı boyunca evdeydi.

1 Haziran 2020 Coronavirüs ile mücadele kapsamında alınan kısıtlama kararları kademeli olarak kaldırılmaya başlandı. Normalleşme sürecine girildi.

15 Haziran 2020 Türkiye, Kuzey Irak’ta Pençe-Kartal Operasyonu ile hava taaruzunu başlattı.

3 Temmuz 2020 Sakarya’nın Hendek ilçesinde bir havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. 6 işçi hayatını kaybetti.

10 Temmuz 2020 Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesini sağlayan 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Karar sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya’nın idaresini Diyanet İşleri Başkanlığı’na devretti. Ayasofya, camii olarak ibadete açıldı. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Fotoğrafçı: Mohamed khair

24 Temmuz 2020 Ayasofya Camii’nde ilk namaz kılındı. Cuma namazını kılmak için camiye akın eden halk, meydanlara sığmadı. Cumhurbaşkanı yaklaşık 350.000 kişinin Cuma namazına geldiğini kamuoyuyla paylaşırken, sosyal medyada ve muhalif yayın organlarında salgın yönetiminin o gün itibariyle bittiği konuşuldu. Sosyal medya hesabından sürekli maske-mesafe-temizlik vurgusu yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ayasofya’da oluşan kalabalık hakkında herhangi bir konuşma yapmadı.

21 Ağustos 2020 Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki günlerde ‘’Halkıma bir müjdem var!’’ diyerek haberini verdiği duyuru sonrası bütün Türkiye’nin gözü kulağı kendisinin üzerine döndü. Erdoğan, yaptığı açıklamada ‘’Karadeniz’de yapılan sondaj çalışmaları sonucunda 320 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu’’ söyledi.

23 Ağustos 2020 Giresun ve yedi ilçesinde yaşanan sel ve heyelan felaketleri sonucu 6 kişi hayatını kaybetti.

12 Eylül 2020 Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaşanan kum fırtınası sosyal medyada gündem oldu. Görüntüler sosyal medyada yayılması sonrası ‘’2020 dünyanın sonu mu?’’ mizahı yine yeniden tekrar edildi.

21 Eylül 2020 İlkokul birinci sınıf ve okul öncesi eğitim öğrencileri ile birlikte kademeli olarak yüz yüze eğitime geçiş başladı.

27 Eylül 2020 Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan gerilim sonrası Dağlık Karabağ Bölgesi’nde yaşanan çatışmalarda Türkiye, Azerbaycan’ın yanında olduğunu, sonuna kadar destekleyeceğini açıkladı.

11 Ekim 2020 Hatay’ın Belen ilçesinde başlayan orman yangını diğer ilçelere de sıçradı. Kentte ve civar şehirlerde büyük paniğe sebep olan yangın sonucundan 400 hektar orman yandı.

3 Kasım 2020 İlk defa ABD başkanlık seçimleri Türk kamuoyu tarafından bu kadar ilgiyle takip edildi. Neredeyse bütün yerel haber kanallarında ABD seçimleri konuşuldu, ekranın çevresinde anlık seçim sonuçları yansıtıldı.

5 Kasım 2020 COVID-19 kaynaklı artan vaka ve vefat sayısı sonrası İçişleri Bakanlığı yeni tedbirler ilan etti. Bu tedbirler sonrasında bütün işyerlerinin 22.00’de kapanması kararlaştırıldı.

8 Kasım 2020 Hazine ve Maliye Bakanı, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘’sağlık sebepleri’’ yüzünden görevi bıraktığını açıkladı. Yer yerinden oynaması gerekirken, bütün kanalların son dakika olarak bu haberi yayınlaması lazım gelirken, Türkiye basını ‘’üç maymun’’ oynadı ve bu haber neredeyse hiçbir haber kanalında kendisine yer bulamadı. (O gün neler yaşandığını sırayla anlattığım yazımı okumak için Berat Albayrak’ ın İstifası)

9 Kasım 2020 Berat Albayrak’ın görevden istifası, İletişim Başkanlığı’nın yayınladığı yazıya göre ‘’görevden affı’’ Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi. O gün bugündür Berat Albayrak’ın nerede olduğu bilinmiyor.

15 Kasım 2020 Türkiye Grand Prix 9 yıl sonra tekrardan düzenlendi. Lewis Hamilton yarışmaya kazanan sürücü oldu.

18 Kasım 2020 İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre yeni bir karara kadar hafta sonları 10.00-20.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması başlatıldı.

30 Kasım 2020 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama sonrası hafta içi her gün 21.00 ile 05.00 arası hafta sonu ise Cuma günü 21.00’de Pazar saat 05.00’ e kadar uygulanacağı kesinleşti.

3 Aralık 2020 Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Fahrettin Koca, aşı için sözleşme imzalandığını ve 11 Aralık’tan sonra aşının Türkiye’ye geleceğini duyurdu. 

10 Aralık 2020 İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bulaşıcı hastalıklardan yaşanan ölüm sayılarını yayınlaması ve bunları Sağlık Bakanlığı’nın verdiği verilerle uyuşmaması sonrası gelen baskılara dayanamayan Bakanlık vaka sayısını açıkladı. Türkiye’de toplam vaka 1 milyon 748 bin 567 olarak açıklandı.

12 Aralık 2020 Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması ile birlikte marketlerde uygulanan alkol satış yasağı ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘’İçki sosyal mesafeyi azaltan bir etkiye sahip. Tabii ki kısıtlama getirmekte haklıyız.’’ diyerek uyguladıkları kısıtlamayı savundu.

24 Aralık 2020 Merkez Bankası yaptığı toplantı sonrası faizde 200 puan daha artışa gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz karşıtı tutumu devam edecek mi, yoksa faizin neden değil sonuç olduğunu anlayacak mı? İlerleyen günlerde göreceğiz. Aynı gün yaşanan bir başka olay ise Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamalardı. Koca, daha öncesinde 11 Aralık’ta Çin’den geleceğini söylediği aşıların 27 Aralık’ı 28 Aralık’a bağlayan gece yola çıkacağını duyurdu. Türkiye’de aşılamanın ne zaman sistemli bir şekilde başlayacağı ise hâlâ akıllarda soru işareti olarak yerini koruyor. 

Fotoğrafçı: Artem Podrez

30 Aralık 2020 Çinli ilaç firması SinoVac’ın ürettiği 3 milyon doz COVID-19 aşısı Ankara Esenboğa Havalimanına iniş yaptı. 14 günlük bir test sürecinden geçecek aşıların bunun sonrasında halka uygulanmaya başlanacağı planlanıyor.

Son olarak 2020 yılında anitsayac.com ‘a göre 382 kadın şiddet görerek hayatını kaybetti. Kadına yönelik şiddetin bir an önce bitmesini istiyoruz. Bilinçli ve huzurlu bir toplum olmayı ümit ederek ve bu uğurda mücadeleyi asla bırakmadan yaşamaya devam edeceğiz. Kadına, erkeğe, çocuğa, hayvana, canlıya, cansıza her türlü varlığa yapılan şiddeti tüm kalbimizle kınıyoruz.

Sağlıklı ve barış dolu günlerde, daha güzel bir Türkiye’ye ulaşmak ümidiyle, elveda 2020.

nedeniyet.com ekibi herkese mutlu yıllar diler…

Fatih ÖZAY

İlginizi çekebilecekler

Bir yorum bırak

* Bu formu kullaranak, internet sitemize sağlamış olduğunuz datanın (örn. mail adresi) tarafımızca saklanmasını kabul etmiş oluyorsunuz.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için "ÇEREZ" kullanıyoruz. Toplanan verilerle ilgili düzenlemelere internet sitemizde yer alan Gizlilik Politikasından ulaşabilirsiniz. Kabul et. Detaylar