ABD’DE NELER OLDU? (6 OCAK 2021 OLAYLARI)

Yazar: Fatih ÖZAY

6 Ocak 2021 günü, Türkiye saatiyle 22.00 civarlarında Washington oldukça enteresan olaylara şahitlik etti. Bildiğiniz üzere 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşen ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın karşısında aday olan isim Joe Biden olmuştu. Kıran kırana geçen bu seçimde kazanan isim ise Biden oldu. Donald Trump, 3 Kasım’dan itibaren sık sık seçimde hile olduğunu iddia etse de bu iddialar herhangi bir meşrutiyet kazanmadı. Trump’ın her fırsatta ifade ettiği bu ‘’şaibeli seçim’’ iddiası son olarak 6 Ocak 2021 tarihinde Washington DC’de yaptığı miting sonrası, taraftarlarını direnmeye ve ‘’seçimde yaşanan hukuksuzluğa’’ karşı durmaya davet etti. İşler bu noktadan sonra boyut değiştirdi ve ABD tarihinde neredeyse hiç yaşanmamış sahnelere sebep oldu. Bu yazıda sırasıyla o gün ve sonrasında neler yaşandığından bahsedeceğim.


Trump’ın açıklamaları sonrası Washington’a akın eden protestocular Kongre Binası’na doğu yürüyüşe geçtiler.

Trump’ın açıklamaları sonrası Washington’a akın eden protestocular Kongre Binası’na doğu yürüyüşe geçtiler.
Trump’ın Protesto Çağrısı

Kongre Binası’nın önüne gelen eylemciler polislerle karşılaştı. Polis bariyerlerini aşan eylemciler, duvarlardan atlayarak Kongre Binası’nın içine girmeye başladılar.Eylemciler senato binasına girdiler

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence bu yaşanan olayları ‘’ABD Kongre Binası’nda gerçekleşen şiddet ve yıkım hemen durmalı. Olayla ilgili herkes emniyet güçlerine saygı göstermeli ve binayı derhal terk etmelidir.’’ diyerek Twitter’da değerlendirdi. Pence, sonrasında Trump’ı Twitter’da takip etmeyi bıraktı ve profilinde başlık fotoğrafını değiştirerek Joe Biden ve Kamala Harris’in fotoğrafını ekledi.

CNN’in yaptığı açıklamaya göre Kongre’de yaşanan çatışmalarda birkaç polis memuru yaralandı ve en az biri hastaneye kaldırıldı.

Washington Belediye Başkanı olayların önlenemez bir hâl aldığını görerek yerel saatle 18.00’den sonra sokağa çıkma yasağı ilan etti.


Olaylar şiddetini artırırken gözler Biden ve Trump’a döndü. Kameralar karşısına geçen Biden ‘’ABD demokrasisi benzeri görülmemiş bir saldırı altında. Bu bir darbe girişimidir’’ açıklamalarında bulundu. Mevcut başkan Trump’ın ekranların başına geçip eylemcilere çağrıda bulunmasını istedi.

Biden’ın Basın Toplantısı

Biden’dan sonra kameralar karşısına geçen Trump sosyal medyadan paylaştığı video ile eylemcilere seslendi. ‘’Üzgün olduğunuzu biliyoruz. Bizden çalınan bir seçim oldu bunu herkes biliyor ama şimdi eve gitmelisiniz. Kimsenin zarar görmesini istemiyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

İki önemli isim bu açıklamaları yaparken demokratlar ve cumhuriyetçiler arasında çatışma görüntüleri de sosyal medyada dolaşmaya başladı.

Eylem yerindeki canlı yayınlar esnasında, orada bulunan protestocular ile gerçekleştirilen röportajlarda çoğu eylemcinin olayların bu kadar büyüyeceğini tahmin etmediğini söyledikleri görüldü.


Kongre’de kontrol ele alınınca ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence yarım kalan oylamayı tekrar başlattı ve seçilmiş başkan Joe Biden’ın başkanlığı onaylandı.

New York Times’ın haberine göre Kongre Binası’nda gerçekleşen eylemlerde 4 kişi hayatını kaybetti.

Eylemler bittikten sonra Beyaz Saray’dan peş peşe istifalar gelmeye başladı. Trump destekçisi isimler olay sonrası istifalarını sundular.

Trump, 8 Ocak günü sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ‘’Soranlara yanıt olarak 20 Ocak’ta yapılacak yemin törenine katılmayacağım’’ dedi.

Donald Trump’ın 6 Ocak günü geçici süreliğine askıya alınan sosyal medya hesapları kalıcı süreliğine askıya alındı. Yaşanan bu gelişme sonrası ABD başkanları için açılan resmi Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunan Trump ‘’Twitter, hükümetin sağladığı yasal koruma olmadan uzun süre ayakta kalamayacak.’’ dedi. Twitter’ın gerçekleştirdiği bu hamleyi tahmin ettiğini söyleyen Trump kendi platformlarını kuracaklarını ifade ederken ‘’Bizi susturamayacaksınız.’’ dedi.

İlginizi çekebilecekler

Bir yorum bırak

* Bu formu kullaranak, internet sitemize sağlamış olduğunuz datanın (örn. mail adresi) tarafımızca saklanmasını kabul etmiş oluyorsunuz.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için "ÇEREZ" kullanıyoruz. Toplanan verilerle ilgili düzenlemelere internet sitemizde yer alan Gizlilik Politikasından ulaşabilirsiniz. Kabul et. Detaylar