SÖZ VE BESTENİN BULUŞMASI: AŞK MÜZİKALİ

Yazar: Kübra ERBAYRAKÇI

Müzik, aşkla yoğurulur ve aşkla yoğurulan sözler Türk müziğine damgasını vurur. Türk müzik tarihinde aşkla yapılmış söz ve besteler çok beğenilmiş ve bir dönemde çok konuşulur olmuştur ve günümüzde dahi konuşulmaya devam etmektedir. Bu yazımda sinemadan uzaklaşıp Türk müziğine parmak basmak istedim. Aşkla yapılan söz ve bestelerden; Sezen AksuOnno Tunç ve Çiğdem Talu ile Melih Kibar ikilileri üzerinden Türk müzik tarihindeki o güzel söz ve bestelere yolculuk yapma zamanı geldiğini düşünüyorum. Müziğin aşkla buluşmasında iyi yolculuklar.

Sezen Aksu-Onno Tunç İkilisinden Aşkın Söz ve Bestesi

Sezen Aksu ve Onno Tunç

Sezen Aksu ile Onno Tunç birbirlerini 1984 yılında tanımışlardır. Sezen Aksu’nun tanışma ısrarı üzerine, Nükhet Duru tanıştırmıştır Sezen Aksu’yu Onno Tunçla. Bu ikili birbirlerini gördükleri andan itibaren aşkla yoğurulacak şarkılara imza atacaklarını o an içerisinde hissetmişlerdir. Nükhet Duru’nun deyimiyle; ikisininde gözleri birbirini gördüğünde “pırıl pırıl” parlıyordu. İkili hem müzik birlikteliği yaşamışlar hem de deli dolu aşka da imza atmışlardır. Yaşanılan büyük aşkla oluşturulan müzik birlikteliğinde; “Git, Sen Ağlama, Yürüyorum Düş Bahçelerinde, Kurşuni Renkler, Geri Dön, Bu Gece, Tükeneceğiz, Beni Unutma, Kolay Değil, Geçer, El Gibi, Oldu Mu?, Bir Çocuk Sevdim, Hayır, Seni İstiyorum, Bırak Beni, Belalım, Tutsak” gibi şarkılar ortaya çıkmıştır.

Bu şarkıların sözlerini Sezen Aksu, bestelerini ise Onno Tunç yapmıştır. Sezen Aksu-Aysel Gürel-Onno Tunç üçlüsü büyük şarkılara imza atsalar da, Sezen Aksu ile Onno Tunç’un beraber yapmış oldukları şarkılar aşkla haykırmıştır; söz ve besteleri. 

Sezen Aksu’nun konserlerde anlatımıyla “Git” şarkısı bir gecede yazılmıştır. Şarkının hikayesi ise şu şekildedir; “bir kavganın ardından yatakta sırt sırta küskün şekilde yatarlar. Sonra Onno uyanır, eline gitarı alıp odanın dışındaki koltuğa oturup git şarkısının bestesini çalmaya başlar. Sezen sesi duyup uyanır, küskün olduğu için belli de edemez ama melodiyi duyunca ağlamaya başlar ve şarkının sözleri o sırada dudaklarından dökülür. Sezen konserinde “sabaha çoktan barışmıştık bile” der” [3].

Beni unutma şarkısının hikayesi ise, Git şarkısının hikayesi kadar aşkla yoğrulmuş söz ve bestesini anlatır: Hürriyet gazetesinde; işte o şarkıların hikayesi başlığında şu cümleler kullanılmıştır Beni Unutma şarkısı için; “Onno Tunç, Sezen Aksu’nun büyük aşkıydı. Sanatçı, Onno Tunç’u bir uçak kazasında kaybettikten sonra yazdığı sözlerle yüreğimize dokunan şarkılara imza attı. ‘Beni Unutma’ şarkısı da bunlardan sadece biri. Aksu, Onno Tunç ikilisinin şarkısı olan ‘Beni Unutma’nın cover’lanmasına izin vermediği tek şarkıdır. Şarkıcının, ‘Git’, ‘Yarası Saklı’, ‘İki Gözüm’ şarkıları ise Tunç’a yazılmış parçalardan sadece bazılarıdır” [2]. Sezen Aksu, bu şarkının coverlanmasına bir süre sonra izin vermiştir, Kolpa ve Levent Yüksel gibi sanatçılara.

Sezen Aksu’nun sözünü yazdığı bestesini Onno Tunç’un yaptığı şarkılar aşk kokar. Bu aşk, ikilinin yaşadığı derin ifadeleri söze ve notalara döker. 14 Ocak 1996 yılında ünlü besteci Onno Tunç uçak kazasında hayatını kaybettikten sonra Sezen Aksu, daha nice şarkılarıyla Onno Tunç’a hitap etmiş ve aşkını dile getirmeye devam etmiştir. Onno Tunç’un vefatından sonra ona ithaf eden şarkılar; “Yol Arkadaşım, Unutamam, İzmir Yanıyor, Tutunamadım, Hala Haber Bekliyorum Senden” dir.

Çiğdem Talu – Melih Kibar İkilisinden Aşkın Söz ve Bestesi

Çiğdem Talu ve Melih Kibar

Melih Kibar ve Çiğdem Talu çiftinin aşkı da Türk müzik tarihine çok güzel şarkılar hediye etmiştir. Günümüzde şarkıları hala dinlenmekte ve reklamlarda şarkıları kullanılmaktadır. Melih Kibar, Çoban Yıldızı bestesi ile Türk Müzik piyasasında tanınmaya başlamıştır. Çiğdem Talu İngilizce öğretmenliği yaparken, bir arkadaşının vesilesiyle söz yazarlığına soyunmuştur. Müzik piyasasında sözleri beğenilmiş ve söz yazarı olarak piyasada görünür olmuştur.

Melih Kibar’ın Çoban Yıldızı bestesini duyduktan sonra Kibar’la tanışmak istemiş ve tanışması sonucunda hislerine yenik düşüp Melih Kibar’la aşk yaşamaya başlamıştır. Çiğdem, Melih’ten büyüktür. Melih ise besteciliğin yanında kimya mühendisi olarak halen okuluna devam etmektedir. Aralarındaki yaş farkı zamanla sorun olsa da, onlar aşklarını sözlere ve bestelere dökmüşlerdir. Bu ikilinin aşkından Erol Evgin’in sesinden bir sürü ödüller kazandıran söz ve besteler ortaya çıkmıştır.   

Çiftin söz ve besteleri şunlardır; “Söyle Canım, Sevdan Olmasa, İçimdeki Fırtına, Bir de Bana Sor, İşte Öyle Bir Şey, Her Şey Seninle Güzel, Hep Böyle Kal, Aldım Başımı Gidiyorum” ve daha nice şarkılar yazılıp bestelenmiştir.

İçimdeki Fırtına şarkısının hikayesi ise şöyledir; “Melih Kibar, yüksek lisans eğitimi için Londra’ya gitmiştir. Londraya gittiği ilk günde havada fırtına vardır. Bu fırtına şiddetli bir fırtınadır. Kibar, ilk gördüğü piyanonun başına geçip; “İçimdeki Fırtına” şarkısının bestesini yapıp, kayda alıp babası aracıyla besteyi Çiğdem Talu’ya iletmiştir. Çiğdem Talu, “İçimdeki Fırtına” ismini verdiği şarkının sözlerini yazdığında ortaya şaheser bir şarkı çıkmıştır. İkilinin birbirine olan kuvvetli bağı şarkılara dökülmüş, bu şarkıları da Erol Evgin seslendirmiştir” [1].

Çiğdem Talu-Melih Kibar ikilinin dostluğu 8 sene sürebilmiştir. Çiğdem Talu kanser hastalığına tutulup hayatına veda ettikten sonra Melih Kibar bir süre müziğe küsmüştür. Reklam müzikleriyle uğraşmıştır. Bir türlü veda edemediği Çiğdem Talu’ya da “Sessiz Veda” bestesini yapmıştır.

Şarkılara ve Aşklara Veda  

Bazı şarkılar vardır dillere destan olur, bazı şarkılarda vardır ki; söylenmemiş sözlerin habercisidir. Aşk’ta öyle bir şeydir. Söylenilmemiş sözler dizelere taşar ve tarif edilemeyen duygular notalarla tarif edilebilir. Sezen Aksu-Onno Tunç ve Çiğdem Talu ile Melih Kibar ikilileri de aşklarını söze ve bestelere taşımışlardır. Bu söz ve besteler Türk Müzik tarihine girmiş ve bugün halen konuşulan şarkılar olmaya devam etmişlerdir. Sezen Aksu yol arkadaşını kaybetmiş, Melih Kibar erkenden Çiğdem Talu’ya veda etmiştir. Sezen Aksu, Onno Tunç’un ardından; “Ben sana küsüm aslında, haberin yok. Koyup gittiğin yerde kötülük çok. Kime kızayım, nazım senden başka kime geçer? Benim sensiz kolum, bacağım, ocağım yok” dizelerini yazmış. Çiğdem Talu ayrılık haberini şu sözlerle vermiştir;

Gitgide yüreğime İnce bir sızı girse
Gizli bir ateş beni yaksa da gidiyorum
Ben bu hayattan aşktan, sevdadan aldım payımı gidiyorum
Günahlarımla, sevaplarımla aldım başımı gidiyorum
Her duygu yıpranmış her bakış anlamsız
Can bıkmış usanmış can çökmüş zamansız
Çek git diyor şeytan
Git sessiz sedasız
Ve... gittiğin zaman sanma ki bir kal diyen çıkar ardından

Onlar aşklarıyla Türk müzik tarihine ışık tutmuşlar, müzik onların ardında devam etmiş ve devam edecek.   

Kaynakça

İlginizi çekebilecekler

Bir yorum bırak

* Bu formu kullaranak, internet sitemize sağlamış olduğunuz datanın (örn. mail adresi) tarafımızca saklanmasını kabul etmiş oluyorsunuz.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için "ÇEREZ" kullanıyoruz. Toplanan verilerle ilgili düzenlemelere internet sitemizde yer alan Gizlilik Politikasından ulaşabilirsiniz. Kabul et. Detaylar