HUAWEI YENİ OTOMOBİLİNİ TANITTI: AITO M5

Yazar: Kaan DEMİREL

Çin merkezli teknoloji firması Huawei, 2021 yılı başında aldığı karar ile birlikte elektrikli otomobil üreteceklerini açıklamıştı. Firma, geçtiğimiz günlerde aracın tanıtımını gerçekleştirdi. Siz olsanız piyasada telefon üreticisi olarak bilinen bir markadan otomobil alır mıydınız? Huawei’nin ilk elektrikli otomobili olan Aito M5’i gelin beraber inceleyelim.

Yaşamış olduğu küresel ambargolardan dolayı zarar gören fakat, kullanıcılarını memnun etmeye başarması ile adını sıkça duyduğumuz Huawei firması, Geçtiğimiz aylarda bizlere BAIC, GAC Aian ve Changan Automobile adlı firmalar ile stratejik anlaşmalarda bulunduklarını belirtmişlerdi. Şirketin yapmış olduğu yatırımlar sonrasında, herkesin merak ettiği Aito M5 adlı model geçtiğimiz günlerde tanıtıldı.

Model Y’ye Göre Daha Güçlü

Üretilen aracın, Tesla Model Y’ye göre daha güçlü olduğu ve daha uzun menzile sahip olduğu iddia ediliyor. Bunun en büyük sebebinin ise aracın çift motorlu olmasından dolayı olduğu söyleniyor. Evet yanlış duymadınız, araç hem elektrikli hem de benzinli bir motora sahip. Bu sayede aracın bataryası bittiğinde, yola fosil yakıtla devam ederek hem daha uzun bir mesafe kat etmiş oluyor, hem de daha güçlü bir itiş gücüne sahip olmuş oluyor.

Yerli Yazılım HarmonyOS

Bildiğiniz üzere Huawei firması, geçtiğimiz yıllarda Amerika’nın Çin’e uygulamış olduğu ambargolardan dolayı büyük bir darbe yemişti. Android firması artık Huawei marka telefonlara destek vermeyeceklerini açıklamışlardı. Herkes Huawei’nin batmasını beklerken, firma büyük bir adımla kendi arayüzü olan HarmonyOS’u piyasaya sürmüştü. Kullanıcılarından olumlu yönde tepkiler alan firma bu seferde yazılımı olan HarmonyOS’u elektrikli araçlarında kullanacak. Bu sayede araç dünyada işletim sistemine sahip ilk ve tek araç olacak. Ayrıca yeni nesil araçlarda gördüğümüz güvenlik donanımları da bu araçta mevcut olacak. Aracın tasarımına baktığımızda klasik elektrikli SUV tarzı binekleri andırıyor. Klasik led farlar, geniş tablet multimedya ekranı ve dijital gösterge panelleri, spor bir elektrikli araç havası katıyor.

Kütüphane Sessizliği

Şirketin Ceo’su Richard Yu, aracın hareket halindeyken kütüphane sessizliğinde olacağını iddia etti.  Bunun ise aracın sahip olduğu çift katmanlı camlar ile birlikte sağlanacağı söylendi. Bu sayede araç hareket halindeyken dışarıdaki hiçbir gürültü yolcuya yansımayacak.

Fiyatlarının 39 bin dolardan çıkacağı belirtilen bu elektrikli SUV modeli sizce ücretini hakkediyor mu? Şimdi sizlere yazının başında sorduğum soruyu tekrar sormak istiyorum. Siz olsanız piyasada telefon üreticisi olarak bilinen bir markadan otomobil alır mıydınız?

KAYNAKÇA

İlginizi çekebilecekler

Bir yorum bırak

* Bu formu kullaranak, internet sitemize sağlamış olduğunuz datanın (örn. mail adresi) tarafımızca saklanmasını kabul etmiş oluyorsunuz.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için "ÇEREZ" kullanıyoruz. Toplanan verilerle ilgili düzenlemelere internet sitemizde yer alan Gizlilik Politikasından ulaşabilirsiniz. Kabul et. Detaylar