TESLA TÜRKİYE PAZARINA GİRİYOR

Yazar: Kaan DEMİREL

Tesla firması için ne değişti de birdenbire Türkiye pazarına girme kararı aldı? Tesla önündeki BTK engelini aşabilecek mi? Artık sokaklarda Tesla marka sarı taksiler mi göreceğiz? Gelin bu soruların cevabını beraber araştıralım.

Türkiye sokaklarında uzun zamandır gördüğümüz Tesla markası, Türkiye pazarına girme kararı aldı. Bildiğiniz üzere şuan bir Tesla araca sahip olmanız için aracı firmalar ile iletişime geçmeniz, aracın arıza durumunda ise Avrupa’da bulunan bayilere gitmeniz gerekiyor. Tesla kurucusu Elon Musk, Türk halkını bu zahmetli süreçten kurtaracak bir hamle yaparak Türkiye piyasasına giriş yapacağını geçtiğimiz haftalarda duyurdu.

NEDEN BU KADAR GEÇ KALINDI?

Bilindiği üzere Tesla firması 2019 yılında Türkiye pazarına giriş yapmak için hazırlanıyordu, fakat ABD’nin ülkemiz için ek vergi getirmesi üzerine bu planlar rafa kalkmıştı. Berlin fabrikası kurma kararı ile ek vergi yükünden kurtulan Tesla, 2022 sonu için anca pazara girebilecek duruma geldi. Tesla genel müdürlük görevine Kemal Geçer atanırken, Türkiye operasyonu ise E-Garaj kurucusu Emir Tunçyürek’e verildi.

BTK BÜYÜK BİR SORUN

Tesla’nın Türkiye pazarına girileceği duyurulduktan sonra bazı iddialar ortaya atıldı. Bu iddialar ise Tesla’nın önemli özelliklerinin BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) yüzünden kullanılamayacağı hakkında. Bilindiği üzere bu tarz otomobiller sürücüyü güvende tutabilmek, otonom sürüş yapabilmek , yol verilerini navigasyon sistemlerinde kullanabilmek ve kaza verilerini paylaşabilmek için sürekli olarak üretici merkezlerine veri yollamaktadır.

BTK, bu verilerin mobil operatör üzerinden iletilmesi, kendileri ile paylaşılmasını ve bu verilerin Türkiye merkezleri üzerinde toplanmasını istiyor. Yüksek düzeyde maliyet gerektiren bu isteğin yanında üreticiler, kendi araç teknoloji sırlarını da dışarıya paylaşmak istemiyor. Hal böyle olunca modern otomobillerin modern sistemleri ülkemizde çalışmıyor. Örneğin, ülkemize yeni gelen Mercedes-Benz EQS modelinin bazı önemli özellikleri bu sebepler yüzünden kullanılamıyor. Tesla ülkemize gelse bile, rakiplerinden ayıran en önemli özellikleri kullanılamayacağı için rakiplerinden hiçbir farkı olmayacaktır.

tesla.com

İLK ETAPTA 2 MODEL

İlk etapta Berlin’de üretilen Model Y ve Şangay’da üretilen Model 3 ile Türk pazarına girilmesi bekleniyor. Model S ve Model X’e uygulanan ekstra %60’lık vergi yüzünden bu iki modelin pazara girmesi zor gözüküyor.

10 İLDE ŞARJ İSTASYONU

Şuan Tesla’nın sitesine girip baktığımızda, Türkiye haritasındaki 10 ilde süper şarj (Super Charge) istasyonu gözüküyor. Bu iller Ankara, İstanbul, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Sakarya, İzmir ve Konya. Şarj istasyonlarının en yakın zamanda bu illere kurulacağı tahmin edilmekte. Zaten şuanda site üzerindeki bu noktalara baktığınızda “coming soon” ifadesini görebilirsiniz.

Şirketin sitesini kontrol ettiğinizde Services Center ve Stores başlığı altında henüz bir başlık açılmadığını göreceksiniz. Fakat, Tesla’nın her yeni girdiği ülkeye önce şarj istasyonu yatırımı yaptığını bildiğimiz için, bu başlıkların da zaman içinde yer alacağı tahmin edilmekte.

teslarati.com

İZMİR’DE HEYECANLI BEKLEYİŞ

Tesla Super Charge istasyonlarının bir noktasının da İzmir ilinde olacağı açıklandıktan sonra, Şoförler Odasında hareketlilik oluştu. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, konuyla ilgili “ÖTV sorunu çözülürse ve şarj istasyonları çoğalırsa biz tüm şoförler olarak elektrikli araca geçeriz” dedi.

Sizce Tesla markası, önünde BTK gibi bir engel varken Türkiye piyasasına tutunabilecek mi? Kurulacak Şarj istasyonlar sayısı yeterli olacak mı? Önümüzdeki yıllarda Tesla marka sarı taksi görecek miyiz? Tüm bu soruların cevabını yaşayıp göreceğiz.

İlginizi çekebilecekler

Bir yorum bırak

* Bu formu kullaranak, internet sitemize sağlamış olduğunuz datanın (örn. mail adresi) tarafımızca saklanmasını kabul etmiş oluyorsunuz.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için "ÇEREZ" kullanıyoruz. Toplanan verilerle ilgili düzenlemelere internet sitemizde yer alan Gizlilik Politikasından ulaşabilirsiniz. Kabul et. Detaylar