NEYMİŞ BU 2021?

Yazar: Fatih ÖZAY

2021 yılı hem Türkiye’de hem de bütün dünyada birbirinden enteresan olaylara tanıklık etti. Yaşadığımız bu olaylar hepimize farklı duygular yaşattı. Sevinç ve üzüntü, monotonluk ve olağandışılık, öfke ve sakinlik… Sene içinde bu duyguların hepsi çok hızlı değişim gösterdi. Ne duygularımızın hızına ne de olayların akışına yetişebildik. Öyle anlar da geldi ki zaman geçmek bilmedi. İşte 2021 bu cümlelerle özetlenebilir. 2021’in son günü bu yazıyı hafızalarımızı tazelemek için kaleme alıyorum. Unutmayalım ki ”insan bir şeyi anımsadığında kendi kendini de anımsar”.

2 OCAK 2021 – MELİH BULU BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NE REKTÖR OLARAK ATANDI

2 Ocak 2021 tarihinde Haliç Üniversitesi Rektörü olan Melih Bulu, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri verilen karara karşı olduklarını belirterek yaptıkları eylemlerle kararı protesto ettiler. Kararname ile göreve gelen Bulu, 15 Temmuz 2021 tarihinde yine bir kararname ile rektörlük görevinden alındı. Bulu’nun görevden alınmasına kadar devam eden eylemlerde Melih Bulu hafızalarımızda ”kayyum” lakabıyla yer edindi. Üniversite içinde ve dışında gerçekleşen gösteriler sırasında çok sayıda öğrenci göz altına alındı, ayrıca bazı akademisyenler görevlerinden uzaklaştırıldı.

Melih Bulu’nun görevden alındıktan sonra nedeniyet.com için yazdığım yazı: DEĞER MİYDİ MELİH BULU?

6 OCAK 2021 – ABD KONGRE BASKINI

Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık seçimlerini kaybeden Donald Trump seçimlere hile karıştırıldığı iddialarını 2021 yılı başına kadar sürdürürken taraftarları da 6 Ocak’ta başkent Washington DC’de düzenlenen bir gösteri sonrası Kongre binasına yürüyerek zorla içeriye girdi. Trump olayların büyümesi sonrası taraftarlarına “eve dön” çağrısında bulundu. Baskın sonrasında yurt için ve yurt dışından çok sayıda tepki gelirken ilerleyen aylarda davalar açıldı. Trump hakkında da azil süreci ikinci defa açıldı ve dava Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato’dan döndü. Seçimleri kazanan Joe Biden ise koronavirüs önlemleri altında yapılan bir törenle yemin ederek görevine başladı. Burada da 151 yıl sonra bir ilk yaşandı ve Trump devir teslim törenine katılmadı. (tr.euronews.com)

O gün neler yaşandı incelemek için: ABD’DE NELER OLDU? (6 OCAK 2021 OLAYLARI)

14 OCAK 2021 – RECEP TAYYİP ERDOĞAN COVID-19 AŞISI OLDU

İlk olarak 13 Ocak 2021 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın olduğu Çin menşeili Sinovac şirketinin geliştirdiği COVID-19 aşısı CoronaVac, basın önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a enjekte edildi.

1 ŞUBAT 2021 – MYANMAR’DA DARBE

Myanmar’da Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii’nin lideri olduğu Ulusal Demokrasi Birliği hükümeti, ordunun yönetime el koymasıyla devrildi. Devlet Başkanı Win Myint, Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii ile partinin diğer yöneticileri gözaltına alınırken, bundan birkaç saat sonra ordu yönetime el koyduğunu açıklamış ve ülkede bir yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. (ntv.com.tr)

13 ŞUBAT 2021 – GARA’DA 13 KİŞİ ŞEHİT EDİLDİ

Kuzey Irak’ın Gara bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği Pençe-Kartal 2 Operasyonu’nun başlaması üzerine terör örgütü PKK, uzun süredir o bölgede esir tuttuğu 13 silahsız sivili şehit etti. O şehitlerimizin ismi:

  • Hava Savunma Uzman Çavuş Hüseyin Sarı
  • Polis Memuru Sedat Yabalak
  • Astsubay Çavuş Semih Özbey
  • Er Adil Kabaklı
  • Polis Memuru Vedat Kaya
  • Er Süleyman Sungur
  • Uzman Erbaş Mevlüt Kahveci
  • Topçu Er Müslüm Altıntaş
  • Aydın Köse
  • Muhammet Salih Kanca

Şehitlerin haberiyle tüm Türkiye yastayken ertesi günler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’de partilileriyle buluştuğu konuşmada gülerek açıklamalarda bulunması sosyal medyada ve kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

18 ŞUBAT 2021 – NASA’NIN GELİŞTİRDİĞİ KEŞİF ARACI MARS’A İNİŞ YAPTI

NASA Tarafından Geliştirilen Keşif Aracı Perseverance’in Kızıl Gezegen’e yolculuğu yedi ay sürdü. Perseverance’ın ana hedefi Mars’ta hayat izlerini araştırmak. Perseverance ile birlikte minyatür helikopter ‘Ingenuity’ de Mars’a gönderildi. Ingenuity, 19 Nisan’da Mars üzerinde ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Böylece ilk kez başka bir gezegende Dünya’dan kontrol edilen bir araç havalandı. (www.amerikaninsesi.com)

20 MART 2021 – TÜRKİYE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇEKİLDİ

Türkiye, ilk imzacısı olduğu 2011 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı kararnamesi ile çekildi. Ülke genelinde bu kararnameye itirazlar oldu, eylemler gerçekleşti. Aynı gün içinde Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ”görevden affını” istedi. Hafta sonu piyasalar kapalıyken yaşanan bu gelişmeler, piyasaların açılmasıyla birlikte etkisini gösterdi. Döviz ertesi hafta içine vatandaştan erken uyandı. Sonrasında uzun süre yükselişini devam ettirdi.

24 NİSAN 2021 – ABD BAŞKANI JOE BIDEN 1915 OLAYLARINI ERMENİ SOYKIRIMI OLARAK TANIDIĞINI İFADE ETTİ

ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldiği günden bugüne Türkiye ile temasında mesafeli bir yaklaşım sergiledi. 24 Nisan 2021’de yaptığı açıklamada ise ”Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda hayatını kaybeden tüm Ermenileri onurlandırıyor” ifadelerini kullandı. Biden’dan önceki ABD Başkanları dönemle ilgili yaptıkları açıklamalarda ”felaket”, ”acı verici olay” veya ”tarihin karanlık günleri” ifadelerini kullanırken ilk kez bir ABD Başkanı ”soykırım” ifadesini açıkça kullandı.

29 NİSAN 2021 – TÜRKİYE TEKRAR KAPANMAYA KARAR VERDİ

COVID-19 kaynaklı vaka ve ölüm sayılarının artması sebebiyle toplanan kabine, toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla kararını vatandaşlara duyurdu. Bu açıklamaya göre Türkiye, 29 Nisan 2021 tarihinden 19 Mayıs 2021 tarihine kadar tam kapanmaya gidiyordu. Ülke genelinde eğitime tekrar ara verildi, zincir marketler sadece pazar günleri açık olacak şekilde kararlaştırıldı.

2 MAYIS 2021 – SEDAT PEKER İLK İTİRAF VİDEOSUNU YAYINLADI

Sedat Peker, 2 Mayıs 2021 günü kendi resmi YouTube kanalından yayınlamaya başladığı videolarla bazı Türk politikacılarla ilgili itiraflarda bulunmaya başladı. Birlikte uzun süre işbirliği yaptığı AKP hükümetinden vekiller ve bakanlar ile ilgili yaptığı açıklamalardan oluşan bu video serisi 20 Haziran’a kadar devam etti. Özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu hedefe koyarak yaptığı Twitter paylaşımları ve videolardaki açıklamalar medyanın ve halkın gündemini uzun süre meşgul etti.

7 MAYIS 2021 – İSRAİL KUDÜS’E SALDIRDI

İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya girerek mescidin içinde namaz kılan Müslüman vatandaşlara ses bombası ve plastik mermilerle saldırmaya başladı. Her geçen gün büyüyen olaylarda yüzlerce sivil yaralandı ve hayatını kaybetti. Dünyada büyük tepki toplayan bu olay sonrası 21 Mayıs 2021 tarihinde ateşkes ilan edildi.

15 MAYIS 2021 – 2020/2021 YILI SÜPER LİG ŞAMPİYONU BEŞİKTAŞ

15 Mayıs 2021 tarihinde Göztepe’yi sahasında 2-1 mağlup eden Beşiktaş, 2020/2021 yılı Spor Toto Süper Ligi’nin şampiyonu oldu. Beşiktaş’ın ardından ligi ikinci sırada bitiren takım Galatasaray olurken üçüncü sırada bitiren takım ise Fenerbahçe oldu.

30 MAYIS 2021 – ANADOLU EFES EUROLEAGUE ŞAMPİYONU OLDU

Basketbol THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali’nde Anadolu Efes, İspanya ekibi Barcelona’yı 86-81 mağlup ederek organizasyonda 2020-2021 sezonunun şampiyonu oldu. (bloomberght.com)

20 HAZİRAN 2021 – TÜRKİYE EURO 2020’YE VEDA ETTİ

EURO 2020’e katılan Türkiye A Milli Futbol Takımı bulunduğu grupta karşılaştığı 3 maçı da kaybederek turnuvaya erken veda etti. Turnuvanın galibi ise İngiltere ile yaptığı final maçını kazanan İtalya oldu.

24 HAZİRAN 2021 – KANADA’DA YATILI KİLİSE OKULUN BAHÇESİNDE 751 ÇOCUK CESEDİ BULUNDU

Kanada’nın Sakatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde yapılan aramalarda, resmi kayıtlarda olmayan 751 çocuk cesedi kalıntısının olduğu isimsiz mezarlar bulundu. Mezarların bulunduğu Cowessess Bölgesi First Nation Yerlileri Şefi Cadmus Delorme, düzenlediği basın toplantısında, bu ayın başından beri yürütülen çalışmalar sonucu şu ana kadar resmi kayıtlarda olmayan 751 mezar keşfedildiğini söyledi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun, “Kanada tarihinin en karanlık bölümlerinden biri” olarak nitelendirdiği eski yatılı kilise okulları uygulaması, son dönemde bahçelerinde bulunan toplu mezarlarla uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti. (tr.euronews.com)

1 TEMMUZ 2021 – ÇİFTLİK BANK KURUCUSU FİRARİ MEHMET AYDIN (TOSUNCUK) TESLİM OLDU

Çiftlik Bank Dava’sında binlerce kişiyi dolandırarak Türkiye’den kaçan firari Mehmet Aydın, 1 Temmuz 2021 tarihinde Brezilya’da polislere teslim oldu ve Türkiye’ye iade edildi.

14 TEMMUZ 2021 – RİZE’DE SEL FELAKETİ

Rize’de şiddetli yağış nedeniyle oluşan sel felaketinde 6 kişi hayatını kaybetti. AFAD ve diğer kurtarma ekipleri günlerce çalışmalarını sürdürdü.

28 TEMMUZ 2021 – TÜRKİYE’NİN ORMANLARI KÜL OLDU

28 Temmuz’da başlayıp 12 Ağustos’a kadar süren Türkiye’nin 49 ilinde toplam 299 ormanda meydana gelen yangınlarda 9 kişi hayatını kaybetti. Milyonlarca ağaç ve binlerce hayvan yangında yaşamını yitirdi. Türkiye, hükümetin yangın söndürme uçakları konusunda sınıfta kaldığı konusunda hemfikir oldu. Kaybımız büyük, ciğerlerimiz maalesef kül oldu.

5 AĞUSTOS 2021 – ZİYA SELÇUK İSTİFA ETTİ

Pandemi dönemi aldığı kararlarla ve yaptığı açıklamalarla eleştirilerin odağı olan bir diğer isim ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçık oldu. Selçuk, 5 Ağustos tarihinde ”görevden affını” isteyerek Milli Eğitim Bakanlığı görevini bıraktı. Selçuk’un yerine bakan olarak atanan isim ise Mahmut Özer oldu.

10 AĞUSTOS 2021 – ALTINDAĞ OLAYLARI

10 Ağustos 2021 tarihinde Ankara’nın Altındağ ilçesinde iki Türk vatandaşının bir grup Suriyeli mülteci ile tartışması sonrasında aralarında kavga çıktı. İki Türk gencinin olay esnasında bıçaklanması ile hayatlarını kaybetmesi sonrasında bu olaya tepki göstermek isteyen vatandaşlar Altındağ’da eylem başlattılar. Eylemde Suriyeli mültecilerin ev ve dükkanlarına saldırılarda bulunuldu. Çevik Kuvvet polisinin olaylara müdahalesi sonucunda 148 kişi gözaltına alındı.

15 AĞUSTOS 2021 – TALİBAN AFGANİSTAN’DA YÖNETİMİ ELE GEÇİRDİ

ABD askerinin bölgeden askerini çekmesiyle birlikte ülkeyi hızla kontrol altına alan Taliban son olarak başkent Kabil’i de ele geçirerek yönetimi eline aldı. Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeden kaçtı. Ülkeden kaçmak isteyen Afgan halkı Kabil Havaalanı’na akın etti. ABD, bölgedeki son askerini de 30 Ağustos tarihinde çekti.

4 EYLÜL 2021 – FİLENİN SULTANLARI AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımımız katıldığı Avrupa şampiyonasında muhteşem bir performans sergileyerek turnuvadan Avrupa üçüncüsü olarak döndü. Türkiye’nin kaotik gündemi Filenin Sultanları ile biraz da olsa nefes aldı.

23 EYLÜL 2021 – MERKEZ BANKASI FAİZLERİ DÜZENLİ DÜŞÜRME POLİTİKASINA BAŞLADI

O tarihte yüzde 19 olan faizler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar sonrası Merkez Bankası’nın aldığı kararla kademeli olarak düşmeye başladı. Yeni yıla girerken bugün yüzde 14 olan faiz oranı ile 2021 yılı içinde döviz bazlı rekorlar kırıldı.

6 EKİM 2021 – PARİS İKLİM ANLAŞMASI TBMM’DE KABUL EDİLDİ

Paris Anlaşması’nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Genel Kurulda teklifin maddeleri üzerinde söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Meclis’in yeni yasama yılında Genel Kurulun ilk gündem başlıklarından birinin Türkiye’yi, dünyayı ve insanlığı yakından ilgilendiren iklim değişikliği konusuyla ilgili olmasını son derece kıymetli bulduğunu belirtti. (aa.com.tr)

18 EKİM 2021 – 10 BÜYÜKELÇİDEN OSMAN KAVALA BİLDİRİSİ

Almanya ve Fransa dahil Avrupa Birliği üyesi 7 ülkenin yanı sıra ABD, Kanada ve Yeni Zelanda’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin Ankara büyükelçisinin 18 Ekim’de ortak bir bildiriyle iş insanı Osman Kavala’nın “serbest bırakılmasına” yönelik çağrısı, Ankara ile 10 ülke arasında ipleri koparma noktasına getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce Afrika ziyareti dönüşünde söz konusu ülkelerin büyükelçilerine “Bunları ülkemizde ağırlama lüksümüz olamaz” açıklamasıyla tepki gösterdi. Erdoğan daha sonra da “Dışişleri Bakanlığı’na bu 10 büyükelçinin istenmeyen kişi” ilan edilmesi talimatı verdiğini açıkladı. (www.bbc.com)

29 KASIM 2021 – İSTANBUL’DA ŞİDDETLİ FIRTINA

29-30 Kasım 2021 tarihlerinde İstanbul’da meydan gelen şiddetli fırtına sonucunda 7 kişi hayatını kaybetti. Birçok evde ve araçta maddi hasarlara yol açan fırtına sebebiyle 30 Kasım’da eğitim-öğretime bir günlüğüne ara verildi.

7 ARALIK 2021 – ALMANYA’DA MERKEL DÖNEMİ SONA ERDİ

Almanya Federal Meclisi’ndeki oylamada Sosyal Demokrat Parti Milletvekili ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, ilk turda başbakan seçildi. Başbakan Scholz, yemin töreninin ardından Angela Merkel’den görevi devraldı. 2005’te başbakan seçilen Merkel, Almanya tarihinde 16 yıl 16 gün ile Helmut Kohl’dan sonra en uzun süre Başbakanlık yapan ikinci kişi oldu. (tr.euronews.com)

16 ARALIK 2021 – TÜRKİYE’DE ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Aralık tarihinde yaptığı basın açıklamasında 2022 yılı için asgari ücret miktarının net 4250 ₺ olacağını ifade etti. Belirlenen bu rakamla birlikte asgari ücrete yaklaşık %50 oranında bir zam yapılmış oldu.

20 ARALIK 2021 – DOLAR/TL’DE ANİ DÜŞÜŞ

Gün içinde 18 seviyesinin üzerini görerek rekor tazeleyen dolar/TL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine sonrasındaki açıklamaları üzerine sert düşüş kaydetti. Kurda 12,2756 seviyesi görüldü. Konuşmasında, ekonomideki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlara yeni bir finansal alternatif sunacaklarını belirterek, “Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.” dedi. (bloomberght.com)

anıtsayac.com‘a göre 2021 yılı içinde 401 kadın gördüğü şiddet sebebiyle hayatını kaybetti.

Dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler özetle bu şekildeydi. Umuyorum geçtiğimiz hiçbir yıl bir öncekini aratmaz. Ülkemizde ve bütün dünyada barışın, özgürlüğün, sağlığın ve mutluluğun kol kola gezdiği bir yıl olur.

Nedeniyet ailesi olarak herkese mutlu yıllar dileriz!

Nedenlerin peşinde koşmaya devam etiğimiz bir yıl olsun…

İlginizi çekebilecekler

Bir yorum bırak

* Bu formu kullaranak, internet sitemize sağlamış olduğunuz datanın (örn. mail adresi) tarafımızca saklanmasını kabul etmiş oluyorsunuz.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için "ÇEREZ" kullanıyoruz. Toplanan verilerle ilgili düzenlemelere internet sitemizde yer alan Gizlilik Politikasından ulaşabilirsiniz. Kabul et. Detaylar