RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI OTOMOBİL ÜRETİMİNİ DURDURABİLİR

Yazar: Kaan DEMİREL

Rusya – Ukrayna savaşı, otomotiv sektöründe yeni bir krize yol açabilir. Dünyanın en büyük hammadde üreticilerinden birisi olan Rusya, hammadde ihracatını durdurmaya karar verirse, küresel çapta bir krize yol açabilecek gibi gözüküyor.

Pandemi ile birlikte otomotiv sektörünün “çip krizi” ile oldukça büyük darbeler aldığına şahit olduk. Kimi otomobil üreticisi üretimlerini durdururken, kimisi ise siparişlerini geciktirmek zorunda kalmıştı. Bu da otomobil fiyatlarının artmasına ve araç alımlarının zorlaşmasına neden olmuştu. Şimdiyse bu sorunun yanına yenisi eklenecek gibi gözüküyor. Rusya-Ukrayna savaşı, otomobil üretimlerini küresel çapta etkileyebilir.

KRİZİN SEBEPLERİ VE ETKİSİ

Şimdi diyeceksiniz ki nasıl oluyor da Rusya’daki savaş tüm dünyayı böyle bir etki altına alabiliyor. Hemen açıklayalım; Elektrikli araçlarda kullanılan bataryaların en önemli maddelerinden birisi olan nikel tedariğinin %40’ı Rusya tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca içten yanmalı motorlu araçların katalitik konvertörlerinde kullanılan paladyumun çoğu da Rusya’dan karşılanmaktadır. Hal böyle olunca çoğu üretici firmanın bu derece büyük bir ihracat hacmine sahip Rusya’nın ihracatları durdurmamasını ummaktan başka çareleri yok gibi gözüküyor.

Yaşanan gelişmelere bakıldığında, Dünya’daki çoğu ülkenin Ukrayna tarafında olduğunu görebiliriz. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çoğu ülke, Rusya’yı ekonomik yaptırımlar ile tehdit ediyor. Hatta şimdiden birkaç yaptırım başlatılmış durumda. Buna karşılık Rusya’da bir yaptırım paketi hazırladıklarını açıklamıştı. Çoğu kişi bu yaptırımların gaz ve petrol üzerine olduğu düşünebilir fakat bu iki sektörün yanında çok büyük etkilenecek otomotiv sektörü de var. Eğer Rusya, ihracat kartını oynarsa, çoğu büyük otomotiv firması iflas etme noktasına gelebilir. Bu sebeple çoğu firmanın kendilerine yeni tedarikçi aramasında fayda var gibi gözüküyor.

Rusya sadece hammadde tedarikçisi olmamak ile birlikte, aynı amanda otomotiv üreticisi. Yılda bir milyondan fazla araç üreten Rusya, Putin’in isteği ile birlikte üretimi yavaşlatır veya durdurursa, piyasaya önemli bir darbe gerçekleştirebilir. Böylece bu durumdan en fazla etkilenen taraflar şirketler ve tüketiciler olacaktır.

Peki sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nelerdir? Sizce Rusya, ilerleyen dönemlerde nasıl bir davranış sergileyecek?

İlginizi çekebilecekler

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için "ÇEREZ" kullanıyoruz. Toplanan verilerle ilgili düzenlemelere internet sitemizde yer alan Gizlilik Politikasından ulaşabilirsiniz. Kabul et. Detaylar