EKONOMİNİN YENİ BAŞROL OYUNCUSU: BITCOIN

Yazar: Kaan DEMİREL
2 dk

2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi veya grup tarafından ortaya çıkartılan, alıştığımız madeni veya kağıt paraların aksine sadece birtakım kod ve sayıdan ibaret olan kripto paraların babası “Bitcoin” nedir? Güvenilir midir? Bitcoin hakkında aklınıza takılan tüm soruları gelin beraber yanıtlayalım.

Bitcoin ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi veya grup tarafından ortaya çıkartıldı. Bitcoin’in mucidi günümüzde bile sırrını sürdürmeye devam ediyor. Lansman 2008 yılında zenginliğin ve gösterişin merkezi olan Las Vegas’ta zengin yatırımcılara tanıtıldı. Ancak Bitcoin’in önünde büyük bir engel bulunuyordu. Bu engel yatırımcıları kripto paraların illegal kumar ve uyuşturucu ticareti için değil de, finansal pazar inovasyonu olarak kullanılacağına ikna etmesi gerekmesiydi. Yatırımcıların hoşuna giden, Bitcoin’in büyük bir avantaj olarak barındırdığı bir özelliği olması. Şu anki Dünya ekonomisinin bir avuç insan tarafından yönlendirilmesinin aksine, Kripto paraların şirket hisseleri gibi değeri olan soyut fakat güvenlikli bir avuç bilgiden ibaret olması yatırımcılara güven vermiş olsa gerek ki Kripto para piyasası günümüzde bu kadar büyük bir üne ulaşmış.

Görsel: Worldspectrum (pexels.com)

GÜVENLİK

Kripto paraları bilmeyen bir insana anlattığınızda büyük ihtimal internetten elle dokunamadığım para mı olur diye bir tepki alıyor olabilirsiniz. Yahut benim paralarım sanal ortamda kolayca çalınabilir diye de düşünebilirsiniz. Bunları engellemek adına, Bitcoin piyasaya ilk çıktığında Safety Chain (Blok zinciri) sistemi ile verilerin depolanacağı ve dışarıdan kimsenin müdahale edemeyeceği bir sistem geliştirdi. Kripto paralar piyasaya ilk çıktığında bunu fırsat bilen dolandırıcı çeteleri sahte kripto paralar ortaya sürerek, Türkiye de dahil olmak üzere dünya üzerindeki araştırma yapmadan yatırım yapan çoğu insanı dolandırdılar. Dolandırılma haberlerinin gündeme düşmesinden sonra sahte kripto paralar insanların güvenini sarsmış olsa da insanlar daha sonra Bitcoin sisteminin ultra  güvenlikli olduğunun farkına varabildiler.

BLOK ZİNCİR SİSTEMİ

Görsel: Alesia Kozik

Elinizde bir tane kitap olduğunu hayal edin. Kitaptaki sayfa numaraları bellidir. Kitaptaki sayfaları koparıp başka herhangi iki sayfa arasına geri yapıştıramazsınız, kitabı karalayamazsınız. Kitap sayfasını koparmak isteseniz bile diğer sayfaları temsil eden her bir insandan izin almak zorundasınız. Blok zincir sistemide kitapta olduğu gibi bir dizi numara ve kodlarla şifrelenmiş yüksek güvenlikli bir sistem. Hatta o kadar güvenliklidir ki Google ve Pegasus gibi şirketler bile verilerini bu yöntem ile saklamaktadır.

Bu kadar güvenlik donanımına sahip, piyasa değerleri bir avuç insan istedi diye değil de sadece iyi olduğu için değişen, kullanım alanları geniş ve rahat olan, kolayca nakit paraya çevirebildiğimiz, inovatif ekonominin en büyük temsilcisi olan kripto paralar sizce de gelecek dünya ekonomisinin yeni gücü olarak gözükmüyor mu? Alışkın olduğumuz, ellerimizle hissedebildiğimiz paraların aksine sanal ortamda bir hayal ürünüymüş gibi gözüken bu paralar sizce de güvenilir mi?

REFERANS

  •  Bloomberg Businessweek, 17,12,2013
  •  Şahin Kılınç, Bitcoin Nedir?,2020

İlginizi çekebilecekler

Bir yorum bırak

* Bu formu kullaranak, internet sitemize sağlamış olduğunuz datanın (örn. mail adresi) tarafımızca saklanmasını kabul etmiş oluyorsunuz.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için "ÇEREZ" kullanıyoruz. Toplanan verilerle ilgili düzenlemelere internet sitemizde yer alan Gizlilik Politikasından ulaşabilirsiniz. Kabul et. Detaylar